The Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is important for ensuring your Harley Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger in peak form. Essential service parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your XLH 883 Sportster 883 Hugger will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 4400 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |