The Sachs Saxonette Luxus is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 30.00 ccm (1,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 0.67 HP (0.5 kW, 1.49 Nm (0,20 kgf-m or 1,09 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 20.0 km/h (12,34 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Sachs Saxonette Luxus is equipped with a 1.70 litres (0,45 gallons) fuel tank, delivering good performance for your adventures.
Preventative care is important for maintaining your Sachs Saxonette Luxus in peak form. Regular replacement items involve spark plugs. Using quality components, your Saxonette Luxus can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 30.00 ccm (1,82 cubic inches) |
| Power: | 0.67 HP (0.5 kW |
| Torque: | 1.49 Nm (0,20 kgf-m or 1,09 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 20.0 km/h (12,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.70 litres (0,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 30.0 kg (65,77 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |