The Kymco Maxxer 50 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.90 HP (2,79 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key consideration. The Kymco Maxxer 50 comes with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Preventative care is key for ensuring your Kymco Maxxer 50 in top condition. Common service items consist of fuel filters. By using genuine parts, your Maxxer 50 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2,79 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1385 mm (54,23 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |