The Jawa 639 Chopper 350 is a 2 stroke, Custom bike with a Air cooled 343.00 ccm (20,83 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
Proper upkeep is key for keeping your Jawa 639 Chopper 350 in top condition. Essential service parts consist of spark plugs. With regular servicing, your 639 Chopper 350 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 343.00 ccm (20,83 cubic inches) |
| Power: | 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |