The Honda CRF150R2 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM, 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential factor. The Honda CRF150R2 comes with a 4.30 litres (1,13 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, providing reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is important for keeping your Honda CRF150R2 performing at its best. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your CRF150R2 can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CRF150R2 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/0 - (19 and the Rear Tyre size is 90/0 - (16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.30 litres (1,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |