The TVS Flame 125 is a 4 stroke, Allround bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 3 Valve type of engine.
This engine has 10.32 HP (7,46 kW)) @ 7500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key consideration. The TVS Flame 125 includes a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, offering optimal performance for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your TVS Flame 125 in top condition. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Flame 125 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for TVS Flame 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 10.32 HP (7,46 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Disc optional |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |