The Bimota SB6R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8700 RPM and a top speed of 280.0 km/h (173,13 mph)
Scheduled maintenance is crucial to keep your Bimota SB6R in peak form. Regular replacement items comprise drive chains. Using quality components, your SB6R can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) |
| Power: | 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 280.0 km/h (173,13 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |