The Sachs XTC 125 is a 2 stroke, Sport bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8000 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 7750 RPM and a top speed of 119.0 km/h (73,53 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Sachs XTC 125 features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Sachs XTC 125 running smoothly. Popular maintenance parts consist of fuel filters. Using quality components, your XTC 125 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Sachs XTC 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 119.0 km/h (73,53 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |