The Izuka S50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2.9 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When riding, the fuel capacity is an important consideration. The Izuka S50 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency on the road.
Routine service is necessary for keeping your Izuka S50 performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. With regular servicing, your S50 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1660 mm (65,07 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |