The Ducati 750 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Ducati 750 Sport is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Ducati 750 Sport in top condition. Common service items consist of drive chains. Using quality components, your 750 Sport will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati 750 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |