The Harley Davidson Sportster 1200 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 58.00 HP (42,09 kW)) @ 5200 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Regular maintenance is necessary for keeping your Harley Davidson Sportster 1200 operating reliably. Common service items comprise brake pads. By using genuine parts, your Sportster 1200 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 58.00 HP (42,09 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |