The CCM 644 DS Trail is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential consideration. The CCM 644 DS Trail comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel injection system, offering good range for your rides.
Routine service is necessary for ensuring your CCM 644 DS Trail operating reliably. Essential service parts consist of batteries. Through proper maintenance, your 644 DS Trail will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for CCM 644 DS Trail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 90/90 - 21 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |