The Ducati 750 Supersport is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8250 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Ducati 750 Supersport includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving consistent mileage for your rides.
Regular maintenance is vital to keep your Ducati 750 Supersport in top condition. Popular maintenance parts include spark plugs. With the right parts, your 750 Supersport will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati 750 Supersport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |