The KTM 690 Duke is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 654.00 ccm (39,71 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 64.36 HP (46,77 kW)) @ 7500 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The KTM 690 Duke comes with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, offering efficient performance on the road.
Routine service is key for ensuring your KTM 690 Duke operating reliably. Regular replacement items consist of oil filters. With regular servicing, your 690 Duke will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for KTM 690 Duke Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39,71 cubic inches) |
| Power: | 64.36 HP (46,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 148.5 kg (325,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |