The Harley Davidson FXSTC Softail Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Harley Davidson FXSTC Softail Custom is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency for your rides.
Routine service is important for maintaining your Harley Davidson FXSTC Softail Custom in peak form. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your FXSTC Softail Custom will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTC Softail Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 119.19 Nm (12,14 kgf-m or 87,46 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 304.8 kg (668,64 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |