The Generic XOR 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM, 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important aspect. The Generic XOR 50 includes a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential for maintaining your Generic XOR 50 running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. With the right parts, your XOR 50 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Generic XOR 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |