The Derbi Mulhacen Cafe 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Derbi Mulhacen Cafe 125 is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, providing consistent range on the road.
Proper upkeep is essential for maintaining your Derbi Mulhacen Cafe 125 operating reliably. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your Mulhacen Cafe 125 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Derbi Mulhacen Cafe 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2006 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |