The Kymco Dink 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Kymco Dink 125 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, delivering efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary for keeping your Kymco Dink 125 operating reliably. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your Dink 125 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |