The Tomos Hip Hop is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Tomos Hip Hop features a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving consistent performance on the road.
Preventative care is important for keeping your Tomos Hip Hop running smoothly. Essential service parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your Hip Hop can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Tomos Hip Hop Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 90/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |