The Blata Origami B2 Standard is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.87 HP (9,35 kW)) @ 12300 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Blata Origami B2 Standard comes with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing reliable mileage for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Blata Origami B2 Standard operating reliably. Common service items include sprockets. By using genuine parts, your Origami B2 Standard can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Blata Origami B2 Standard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 12.87 HP (9,35 kW)) @ 12300 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 25.6 kg (56,12 pounds) |
| Length: | 1040 mm (40,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |