The Factory Bike Mini Desert RC 14 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1.8 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Factory Bike Mini Desert RC 14 comes with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank, giving reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Factory Bike Mini Desert RC 14 operating reliably. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your Mini Desert RC 14 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 1460 mm (57,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |