The Xmotos XB 31 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.47 HP (9.1 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Xmotos XB 31 comes with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency on the road.
Preventative care is crucial for keeping your Xmotos XB 31 in top condition. Common service items involve oil filters. By using genuine parts, your XB 31 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Xmotos XB 31 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 96.5 kg (211,64 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |