The KTM 950 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The KTM 950 Supermoto comes with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, giving reliable range on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your KTM 950 Supermoto performing at its best. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Using quality components, your 950 Supermoto can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 950 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |