The MBK MachG Air Cooled is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.73 HP (1,99 kW)) @ 7000 RPM, 2.78 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical factor. The MBK MachG Air Cooled features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, offering optimal performance for your adventures.
Routine service is important for keeping your MBK MachG Air Cooled running smoothly. Regular replacement items consist of clutch plates. By using genuine parts, your MachG Air Cooled will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for MBK MachG Air Cooled Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.73 HP (1,99 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 2.78 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |