The Bajaj Platina 125 DTS Si is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.50 HP (6,87 kW)) @ 6700 RPM, 10.85 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Bajaj Platina 125 DTS Si is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Bajaj Platina 125 DTS Si in peak form. Regular replacement items include sprockets. Using quality components, your Platina 125 DTS Si will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Platina 125 DTS Si Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.50 HP (6,87 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | 10.85 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |