The Kymco Dink Yager 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 7750 RPM, 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Kymco Dink Yager 150 operating reliably. Essential service parts consist of batteries. With the right parts, your Dink Yager 150 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink Yager 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |