The Giantco Athena II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM, 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Giantco Athena II 125 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, delivering consistent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your Giantco Athena II 125 performing at its best. Essential service parts involve spark plugs. With regular servicing, your Athena II 125 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Giantco Athena II 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 2000 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 1790 mm (70,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |