The Victory Cory Ness Jackpot is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Victory Cory Ness Jackpot comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, delivering consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial to maintain your Victory Cory Ness Jackpot in top condition. Regular replacement items include clutch plates. With regular servicing, your Cory Ness Jackpot will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Victory Cory Ness Jackpot Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 250/40 - R18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.0 kg (644,96 pounds) |
| Length: | 2435 mm (95,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |