The Triumph Sprint 900 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to maintain your Triumph Sprint 900 performing at its best. Popular maintenance parts involve oil filters. With regular servicing, your Sprint 900 will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |