The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy for your adventures.
Routine service is important to keep your Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter performing at its best. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 118.65 Nm (12,04 kgf-m or 87,06 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 328.9 kg (721,38 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |