The Keeway ARN 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.10 ccm (9,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The Keeway ARN 150 comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, ensuring good range on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Keeway ARN 150 in peak form. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your ARN 150 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Keeway ARN 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.10 ccm (9,11 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |