The Hero Honda Super Splendor is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
During extended trips, the fuel system is an important factor. The Hero Honda Super Splendor is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, ensuring reliable range for your rides.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Hero Honda Super Splendor in peak form. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Super Splendor can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |