The Kawasaki ZZR1400 ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 187.74 HP (136,32 kW)) @ 9500 RPM, 147.10 Nm (14,93 kgf-m or 107,96 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Kawasaki ZZR1400 ABS comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Routine service is essential for ensuring your Kawasaki ZZR1400 ABS operating reliably. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your ZZR1400 ABS will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZZR1400 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | 187.74 HP (136,32 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 147.10 Nm (14,93 kgf-m or 107,96 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 310 mm petal discs, dual semi-floating 310 mm petal discs |
| Rear Brakes: | N/A |