The Yamaha RZ 50 is a 2 stroke, Sport bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.10 HP (5,17 kW)) @ 10000 RPM, 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary to maintain your Yamaha RZ 50 running smoothly. Regular replacement items involve drive chains. Using quality components, your RZ 50 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.10 HP (5,17 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 7.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |