The Blata Minibike 25 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8700 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Blata Minibike 25 is equipped with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, delivering good performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Blata Minibike 25 performing at its best. Essential service parts involve fuel filters. With regular servicing, your Minibike 25 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Blata Minibike 25 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 3.00 and the Rear Tyre size is 40/5 - 3.00 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 16.8 kg (36,82 pounds) |
| Length: | 920 mm (36,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |