The Voxan Scrambler Voyager is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7500 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key consideration. The Voxan Scrambler Voyager is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance for your rides.
Routine service is essential to keep your Voxan Scrambler Voyager performing at its best. Frequently replaced components include air filters. With the right parts, your Scrambler Voyager can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Voxan Scrambler Voyager Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |