The Yamaha XT 660 X Supermotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 47.33 HP (34,33 kW)) @ 6000 RPM, 58.40 Nm (5,97 kgf-m or 42,88 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important feature. The Yamaha XT 660 X Supermotard is fitted with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing reliable fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential to keep your Yamaha XT 660 X Supermotard running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. With regular servicing, your XT 660 X Supermotard will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT 660 X Supermotard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 47.33 HP (34,33 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 58.40 Nm (5,97 kgf-m or 42,88 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2131 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |