The Kawasaki Versys ABS is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 63.02 HP (45,77 kW)) @ 8000 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Kawasaki Versys ABS features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is important to maintain your Kawasaki Versys ABS in top condition. Regular replacement items include drive chains. Through proper maintenance, your Versys ABS can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Versys ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 63.02 HP (45,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc |