The Hyosung GV 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.80 HP (20,20 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Hyosung GV 250 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving efficient performance during your journeys.
Preventative care is crucial to maintain your Hyosung GV 250 performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. By using genuine parts, your GV 250 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GV 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - M15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.80 HP (20,20 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |