The Giantco Cyrus II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The Giantco Cyrus II 125 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring optimal mileage for your rides.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Giantco Cyrus II 125 running smoothly. Frequently replaced components involve spark plugs. With the right parts, your Cyrus II 125 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Giantco Cyrus II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.24 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |