The Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) V4 type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 229.0 km/h (141,59 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS includes a 28.00 litres (7,36 gallons) fuel tank, offering consistent range during your journeys.
Proper upkeep is crucial to maintain your Honda ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS operating reliably. Frequently replaced components comprise sprockets. With the right parts, your ST 1100 Pan European STDST 1100 Pan European CBS ABS with TCS will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 229.0 km/h (141,59 mph) |
| Fuel Capacity: | 28.00 litres (7,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 287.0 kg (629,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |