The Kawasaki KZ750 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important feature. The Kawasaki KZ750 is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, delivering reliable fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is key for ensuring your Kawasaki KZ750 performing at its best. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your KZ750 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KZ750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25H - 19 4PR and the Rear Tyre size is 4.00H - 18 4PR so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single piston floating |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston floating |