The Moto Guzzi Daytona RS is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 102.00 HP (74,13 kW)) @ 8400 RPM, 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 6600 RPM and a top speed of 240.0 km/h (148,35 mph)
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Moto Guzzi Daytona RS performing at its best. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your Daytona RS will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 102.00 HP (74,13 kW)) @ 8400 RPM |
| Torque: | 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 240.0 km/h (148,35 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |