The Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial to keep your Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE in peak form. Common service items consist of drive chains. With regular servicing, your SportClassic PaulSmart 1000 LE can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |