The Laverda 750 Diamante is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 9200 RPM, 75.00 Nm (7,56 kgf-m or 55,02 ft.lbs) @ 7200 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Preventative care is essential for ensuring your Laverda 750 Diamante operating reliably. Common service items consist of air filters. Using quality components, your 750 Diamante will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 9200 RPM |
| Torque: | 75.00 Nm (7,56 kgf-m or 55,02 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |