The Yamaha XT660R is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.33 HP (34,33 kW)) @ 8500 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Yamaha XT660R comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, providing reliable range on the road.
Scheduled maintenance is important to maintain your Yamaha XT660R operating reliably. Essential service parts comprise clutch plates. Using quality components, your XT660R will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT660R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 130/80 - M17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.33 HP (34,33 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |