The Diamo Torino 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential aspect. The Diamo Torino 150 includes a 8.13 litres (2,14 gallons) fuel tank, offering excellent performance for your adventures.
Routine service is essential for keeping your Diamo Torino 150 running smoothly. Frequently replaced components include batteries. With regular servicing, your Torino 150 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Diamo Torino 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.13 litres (2,14 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.7 kg (284,57 pounds) |
| Length: | 2075 mm (81,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |