The Adly Super Sonic 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Adly Super Sonic 125 features a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring consistent performance for your rides.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Adly Super Sonic 125 operating reliably. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your Super Sonic 125 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Adly Super Sonic 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |