The Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster comes with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy for your rides.
Regular maintenance is important for keeping your Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster operating reliably. Popular maintenance parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your XL1200N Sportster 1200 Nightster can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 247.2 kg (542,28 pounds) |
| Length: | 2179 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |