The Highland SuperMotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM, 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Highland SuperMotard is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering efficient efficiency for your rides.
Preventative care is important to maintain your Highland SuperMotard running smoothly. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your SuperMotard will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 56.40 HP (40,99 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 51.10 Nm (5,17 kgf-m or 37,51 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 310 mm floating disk, Beringer six piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. with Brembo caliper |